Korekcja nosa

Korekcja nosa

Korekcja nosa ma na celu poprawę wyglądu nosa. Najczęstsze problemy, z powodu których zgłaszają się pacjenci w tym zakresie dotyczą zbyt dużego lub małego rozmiaru (kiedy nos jest nieproporcjonalny względem pozostałych części twarzy) oraz niepożądanego kształtu (nosa z widocznym garbem, haczykowatego lub zadartego). Niekiedy dochodzą do tego problemy natury laryngologicznej jak np. skrzywiona przegroda nosowa, powodująca trudności z oddychaniem, niedotlenienie , będąca przyczyną chrapania, kłopotów z chronicznym niewyspaniem i utrudniająca codzienne funkcjonowanie.

Przygotowania do zabiegu

Dzięki osiągnięciom współczesnej chirurgii estetycznej możliwa jest poprawa wyglądu, zmiana rozmiaru i kształtu nosa. Aby poddać się operacji pacjent musi być w dobrej kondycji zdrowotnej. Podczas poprzedzającego zabieg wywiadu medycznego lekarz oceni, czy nie ma przeciwwskazań do operacji (typu cukrzyca, nieleczone nadciśnienie tętnicze niedokrwistość, skaza naczyniowa, ropny stan zapalny, ciąża) oraz zleci odpowiednie badania. Najczęściej są to:

- morfologia, OB,

- oznaczenie grupy krwi,

- ocena czasu krwawienia i krzepnięcia krwi,

- EKG,

- wykonanie zdjęcia rentgenowskiego nosa i zatok.

Lekarz jest zobowiązany do przedstawienia pacjentowi pełnego planu operacji oraz uprzedzenia o ryzyku i ewentualnych powikłaniach. Do najczęstszych powikłań należą: krwawienia, krwotoki, obrzęki, infekcje, ropne stany zapalne, rzadziej lekkie skrzywienie nosa czy powstanie tzw. blizny przerostowej.

Przebieg operacji

Operacja obejmuje wprowadzanie zmian w szkielecie chrzęstnym i kostnym nosa (lub w obu jednocześnie). Jeśli zmiana dotyczy kształtu nosa np. garbu, wystającego czubka, operacji poddaje się część kostną. Jeżeli chodzi o zbyt szeroko rozstawione skrzydełka czy asymetrię, bazuje się na części chrzęstnej. Natomiast kiedy zmiany mają dotyczyć zarówno rozmiaru jak i kształtu, ewentualnie również prostowania przegrody nosowej mówimy o tzw. korekcji totalnej i zabieg będzie przeprowadzany zarówno w części chrzęstnej jak i kostnej. W niektórych przypadkach konieczne jest też dodatkowe wstawienie chrząstki lub implantu.

Operacja trwa od jednej do dwóch godzin i przeprowadza się ją najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Podczas zabiegu lekarz wykonuje nacięcia - zazwyczaj pośrodku nosa, niekiedy też u postawy słupka i oddziela skórę od części, kostno-chrzęstnej, na której przeprowadzony jest właściwy zabieg. Kiedy te części nabiorą już oczekiwanego kształtu, skóra zakładana jest z powrotem i zakłada się szwy. Inny wariant zakłada wykonywanie cięć wewnątrz nozdrzy. Po zabiegu nos jest setonowany. Zostaje zabezpieczony specjalną taśmą podpierającą strukturę chrzęstną kostną i uciskająca uszkodzone naczynia krwionośne. Z kolei na zewnątrz nakłada się sztywnych opatrunek gipsowy, który ma za zadanie przez pewien czas unieruchomić nos.

Postępowanie pooperacyjne

Setony w zależności od tego, czy była jednocześnie poprawiana również przegroda nosowa czy też nie, usuwa się najczęściej w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu. Natomiast po upływie kilku dni ściąga się szwy. Opatrunek gipsowy usuwa się zaś po około tygodniu, czasem po 10 dniach. Oczywiście wygląd nosa pozostaje jeszcze wiele do życzenia, ponieważ jest obrzęknięty, zasiniony, najczęściej pojawiają się też sińce pod oczami. Na ustąpienie obrzęków i siniaków należy poczekać około 3 – 4 tygodni. Natomiast po około 3 miesiącach można już w pełni chwalić się nowym, zgrabnym noskiem.

Mimo tego, że operacja ta dotyczy wydawać by się mogło niewielkiego wymiaru, to jednak jak przy każdej interwencji chirurgicznej należy pamiętać o odpowiednim czasie rekonwalescencji. Po operacji należy więc unikać gwałtownego wysiłku fizycznego, aktywności czy wszelkich czynników, które mogłyby w jakimś stopniu podrażniać nos.Komentarze
    Brak komentarzy. Dodaj komentarz jako pierwszy