Korekcja uszu

Korekcja uszu

Korekcja ucha to zabieg pozwalający na uzyskanie pożądanego wyglądu ucha. Operacja w zależności, od powodu z jakim zgłasza się pacjent może przebiegać w różny sposób - czasem będzie to tylko i wyłącznie skorygowanie kształtu, zmniejszenie odstających uszu czy zszycie naderwanych płatków, w innym wypadku wykonanie otworu usznego czy przyszycie sztucznego ucha. Deformacje i nieestetyczny wygląd uszu to najczęściej wady, które nie wpływają w żadnym stopniu na zdolność słyszenia, jednak są dla pacjentów źródłem kompleksów, stresów i problemów o podłożu psychologicznym. Niekiedy też zabieg plastyczny jest uzupełnieniem leczenie laryngologicznego.

Warto pamiętać o tym, że operacja plastyczna uszu, to zabieg, w którym działamy przede wszystkim zewnętrznie. W żaden sposób nie wpływa więc ona na zdolność słyszenia.

Najczęstsza przyczyna operacji uszu

Najczęstszym problemem estetycznym z tego zakresu są przede wszystkim odstające uszy. Z tym problemem zgłaszają się często już rodzice małych dzieci, ponieważ defekt ten wywołuje sporo żartów, kpin i docinek ze strony rówieśników i nie tylko. Na zabieg najlepiej zdecydować się w okresie dziecięcym - około 6 roku życia. Wówczas ucho osiągnie już swój pełny rozmiar, a chrząstka jest na tyle elastyczna, że stosunkowo łatwo jest nadać uchu pożądany kształt. Jednocześnie pozwolimy dziecku uniknąć niepotrzebnych, traumatycznych sytuacji i przeżyć. Niemniej jednak nie ma jakiejś górnej granicy wieku i na korektę kształtu uszu możemy zdecydować się praktycznie w każdym wieku. Przyjmuje się, że defekt może zostać zoperowany, kiedy ucho odstaje minimum 2cm od tyłu głowy.

Jak wygląda przebieg zabiegu w przypadku zbyt odstających uszu?

Operacja w zależności od stopnia jej trudności (czy chodzi jedynie o zmniejszenie odstawania uszu czy też zmianę ich kształtu ) trwa około 1-2godzin. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym (zależnie od stanu i wieku pacjenta). Lekarz wykonuje nacięcie za uszami (w miejscu połączenia ucha z głową). Następnie wycina skórę i przycina chrząstkę, modelując jej kształt. Podczas operacji możliwe jest też jednoczesne wprowadzenie innych korekt np. zmiana kształtu uszu, nadanie im symetryczności itp. Ostatecznie lekarz zakłada szwy, dzięki którym chrząstka jest umocowana w nowej, docelowej pozycji, a ucho jest podtrzymywane. Po operacji należy nosić przez kilka dni miękki opatrunek. W niektórych przypadkach lekarz może dodatkowo zalecić noszenie nauszników lub opaski (całodobowo lub tylko na noc – najczęściej przez okres jednego miesiąca).

Inne dosyć powszechne defekty uszu i sposoby ich leczenia:

- Obwisające lub zdeformowane uszy (najczęściej na skutek braku chrząstki) – W procesie leczenia chirurg wprowadza szwy podtrzymujące w górnej części chrząstki i nadaje uszom pożądany kształt. Z czasem dochodzi do wytworzenie tkanki bliznowatej, która podtrzymuje rezultat zabiegu.

- Wady objawiające się tuż po narodzeniu np. deformacje czy brak otworów w uszach – Lekarz podczas operacji wykonuje otwór oraz modeluje kształt ucha. Jeśli wewnętrzna część ucha nie jest uszkodzona – efektem zabiegu może być jednocześnie przywrócenie słuchu.

- Rany i uszkodzenia uszu na skutek wypadków czy drobnych urazów (np. rozerwania ucha przez pociągnięty kolczyk) – tego typu uszkodzenia są stosunkowo łatwe do naprawy, zazwyczaj wymagają jedynie umiejętnego szycia. Goją się dosyć szybko – bardzo często już po kilku tygodniach można zdecydować się na ponowne przekłucie uszu.

- Brak uszu spowodowany nieszczęśliwym wypadkiem czy niewykształceniem się tej części ciała – współczesne chirurgia pozwala na przyszycie sztucznej małżowiny usznej, która swym wyglądem jest bardzo podobna (bez wnikliwej obserwacji praktycznie nie do rozróżnienia) do naturalnej małżowiny usznej.

Komentarze
 1. polecam wszystkim, którzy cierpią w jakiś sposób z powodu odstających uszu:) warto!

 2. Myślę, że "przyjemność" zabiegu jest raczej zerowa... :)

 3. to zależy:) jeśli ktoś marzył o pozbyciu się kompleksu, to wnioskuję że nie mógł się doczekać aż go pokroją ;), a wydaję mi się że osoba oceniająca miała raczej na myśli że ten zabieg sam w sobie nie jest taki straszny i bolesny :)jak się wydaje...
  pozdrw.

 4. mialam, ze tak powiem przyjemnosc... znieczulenie miejscowe, pan doktor wygina ci malzowine uszna tak, ze robiac naciecia skalpelem na tylnej sciance chrzastki ucha funduje ci niezapomniane wrazenia dzwiekowe brrrrr! gdyby nagrac to i puscic komus kto mysli i zabiegu... jestem niemal pewna, ze malo kto by sie na zdecydowal.
  ponad to uwazajcie komu sie dajecie pokroic. ja znalazlam jakiegos hirurga z Polanicy Zdroju z klinika we wlasnej willi etc. milo, czysto ale partach jakich malo! ...do dzis (juz 7 lat) chodze z kilkoma szwami w uszach a efekt przylegania wcale nie jest taki jaki obiecano :-(
  pozdrawiam

 5. mialam, ze tak powiem przyjemnosc... znieczulenie miejscowe, pan doktor wygina ci malzowine uszna tak, ze robiac naciecia skalpelem na tylnej sciance chrzastki ucha funduje ci niezapomniane wrazenia dzwiekowe brrrrr! gdyby nagrac to i puscic komus kto mysli o zabiegu... jestem niemal pewna, ze malo kto by sie na zdecydowal.
  ponad to uwazajcie komu sie dajecie pokroic. ja znalazlam jakiegos hirurga z Polanicy Zdroju z klinika we wlasnej willi etc. milo, czysto ale partach jakich malo! ...do dzis (juz 7 lat) chodze z kilkoma szwami w uszach a efekt przylegania wcale nie jest taki jaki obiecano :-(
  pozdrawiam