Lifting twarzy

Lifting twarzy

Lifting twarzy ma na celu poprawę, wygładzenie i odmłodzenie skóry twarzy. Dzięki zabiegowi możliwe jest zniwelowanie zmarszczek, zmniejszenie bruzd, uzyskanie lepszego napięcia skóry na skroniach i policzkach, podniesienie opadających brwi i wygładzenie skóry czoła. W niektórych przypadkach pacjenci decydują się na połączenie zabiegu face liftingu jednocześnie z liftingiem szyi czy plastyką powiek. Jest to zabieg przede wszystkim odmładzający, ale można dzięki niemu również w niewielkim stopniu skorygować rysy twarzy.

Dla kogo?

Lifting twarzy mogą wykonywać już osoby po ukończeniu 30 roku życia, choć zazwyczaj na zabieg decydują się osoby nieco starsze, mające problemy z mniej napiętą, zwiotczałą skórą, widocznymi zmarszczkami i bruzdami.

Przygotowania do operacji

Operację poprzedza wizyta lekarska, podczas której chirurg przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny, sprawdza stan ogólny pacjenta, analizuje wyniki badań (morfologia, OB, glukoza, koagulogram, elektrolity, kreatynina, badanie ogólne oczu, EKG). Jednocześnie przedstawia plan zabiegu, informując o środkach ostrożności, przygotowaniu, zaleceniach pooperacyjnych i ewentualnych możliwych powikłaniach. To bardzo ważne, aby pacjent miał pełną świadomość tego, na czym polega operacja, jakich może spodziewać się efektu, ale też zdawać sobie sprawę z potencjalnego ryzyka. Istnieje też kilka przypadków kiedy zabieg jest niewskazany lub kiedy należy podjąć szczególne środki ostrożności jak np. ciąża, skazy naczyniowe, nieuregulowane nadciśnienie lub cukrzyca, zaburzenia krzepliwości czy infekcje ropne skóry.

Przygotowując się do operacji należy zaprzestać palenia, co najmniej na tydzień przed należy przestać przyjmować środki zaburzając krzepliwość krwi. Warto natomiast sięgnąć po preparaty wzmacniające naczynia krwionośne oraz koniecznie pamiętać o szczepieniu przeciwko żółtaczce. W dniu operacji należy być na czczo (co najmniej na 6 godzin przed planowanym zabiegiem nie wolno, jeść, palić ani żuć gumy). Trzeba też zrobić bardzo staranny demakijaż twarzy oraz zdjąć wszelkie metalowe ozdoby (kolczyki, klipsy itp.).

Przebieg operacji

Operacja trwa około 3 godzin. Wykonuje się ją zazwyczaj w znieczuleniu ogólnym, rzadziej miejscowym. Podczas wykonywania face liftingu lekarz nacina skórę pod włosami lub nieco powyżej ich linii oraz na skroniach rozpoczynając przed uchem, a kończąc za nim pod włosami. Następnie skóra i tkanka tłuszczowa są podnoszone i naciągane. Jeśli występują taka konieczność tkanka łączna i mięśnie są dodatkowo ściągane szwami. Następnie lekarz usuwa nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej i ostatecznie zakłada szwy. W końcowej fazie twarz jest bandażowana.

Dzięki dobrze poprowadzeniu zabiegowi skóra jest delikatnie napięta, lepiej wygładzona, dobrze układa się na mięśniach. Nie odbija się to w żaden sposób na mimice, a twarz wygląda młodo i naturalnie.

Objawy pooperacyjne i zalecenia

Po zabiegu pacjent może odczuwać dolegliwości bólowe, a twarz może być obrzęknięta i zasiniaczona. Część pacjentów odnotowuje również w tym okresie wzmożone wypadanie włosów. To zupełnie normalne reakcje, które nie powinny budzić powodów do niepokoju i ustępują po upływie kliku dni. Inne objawy typu krwiaki, krwawienie, utrata czucia, martwica, infekcja czy asymetria twarzy powinny skłonić do możliwie jak najszybszego kontaktu z lekarzem.

Przez kilka dni (do dwóch tygodni) twarz jest pokryta opatrunkiem i/lub specjalną maską. Ściągnięcie szwów w niektórych przypadkach przebiega dwufazowo. Pierwsze ściąga się po koło pięciu dniach, kolejne po upływie 10-14dni. Podczas tych wizyt ma miejsce jednocześnie zmiana opatrunku.

Tuż po operacji pacjent zostaje przynajmniej przez jedną dobę w klinice. Jeśli wszystko przebiega prawidłowo po tym czasie zostaje wypuszczony do domu. Jednak jeszcze przez kilka dni należy prowadzić bardzo oszczędny tryb życia i pamiętać o zabezpieczaniu twarzy. Przez co najmniej miesiąc należy zaś unikać uprawiania sportu, wysiłku fizycznego, wykonywania skłonów czy schylania się.

Komentarze
  1. Świetny zabieg! Polecam!

  2. Robi wrażenie, ale jeszcze nie będę próbować :):P

  3. może kiedyś, kiedyś, kiedyś się skuszę :)