Liposukcja - odsysanie tłuszczu

Liposukcja to operacja plastyczna, polegająca na najprościej rzecz ujmując odessaniu tłuszczu z określonych partii ciała np. ud, brzucha czy pośladków. Efektem zabiegu ma być mniejszy obwód w pasie czy w biodrach, wysmuklenie i wymodelowanie sylwetki i szczupła figura. Należy jednak jasno powiedzieć, że liposukcja jest zabiegiem typowo estetycznym. W żadnym razie nie zalicza się jej do metod leczenia otyłości (w tym wypadku problem jest znacznie bardziej złożony). Liposukcja nie wpływa też na jędrność skóry. Osoby, którym zależy przede wszystkim na pozbyciu się cellulitu i uzyskaniu jędrnej, gładkiej skóry powinny wybrać inny zabieg.

Kto może poddać się operacji?

Liposukcja jak każda operacja jest zabiegiem na tyle inwazyjnym, że należy podejść do niej ostrożnie i z rozwagą. Wykonanie operacji powinien poprzedzić szczegółowy wywiad medyczny oraz skompletowanie wyników badań. Przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu to między innymi: choroby układu krążenia czy układu oddechowego, nadczynność tarczycy, nieleczona cukrzyca, problemy z krzepliwością krwi, posiadanie żylaków, ciąża, ale też nadwaga. Pacjenci z otyłością przed poddaniem się operacji zmuszeni są do zrzucenia nadwyżkowych kilogramów. Idealny kandydat do zabiegu to osoba z prawidłową masą ciała, mająca mocną, elastyczną skórę oraz przejawiająca wskazania do liposukcji tzn. posiadającą nadmiar tkanki tłuszczowej w określonych partiach ciała. Konieczny jest również ogólny dobry stan zdrowia potwierdzony aktualnymi wynikami badań (m.in. morfologia, płytki krwi, glikemia, EKG, RTG klatki piersiowej).

Przygotowania i przebieg operacji

Co najmniej sześć godzin przed zabiegiem pacjent powinien być na bezwzględnej diecie (nie można przyjmować pokarmów ani płynów). Rodzaj znieczulenia zależy od planowanego czasu operacji, stanu zdrowia pacjenta i miejsca, z którego ma być odsysany tłuszcz. W przypadku niewielkich zabiegów wystarczyć może nieczulenie miejscowe, w przypadku bardziej skomplikowanych operacji podaje się znieczulenie obwodowe lub ogólne.

Tłuszcz odsysany jest za pomocą specjalnej cienkiej igły tzw. kaniuli. Pozwala to zminimalizować ilość i rozległość cięć. Na skutek wytwarzanego podciśnienia igła odsysa tłuszcz. Mając na uwadze bezpieczeństwo i zdrowie pacjenta jednorazowo można pobrać maksymalnie 4 litry tłuszczu. Istnieje kilka technik wykorzystywanych podczas liposukcji. Do najpowszechniejszych należą:

- Metoda tumescent – polega na tym, że przed operacją wstrzykuje się pacjentowi dużą ilość płynów (np. trzykrotnie większą od planowanej do pobrania ilości tłuszczu). Część chirurgów podchodzi do tej metody sceptycznie z uwagi na długi czas trwania zabiegu oraz możliwe skutki uboczne w postaci powstałych na skórze nierówności.

- Metoda polegająca na wstrzykiwaniu roztworu soli fizjologicznej, adrenaliny i lidokainy. Adrenalina obkurcza naczynia krwionośne, a lidokaina działa znieczulająco. W efekcie proces odsysania tłuszczu jest łatwiejszy, istnieje mniejsze ryzyko powstawania krwawień, mikrowylewów i późniejszych nierówności na skórze.

- Metoda ultradźwiękowa – w czasie zabiegu wykorzystuje się fale ultradźwiękowe, które rozbijają błony komórek tłuszczowych, co znacznie ułatwia odsysanie tłuszczu. Tą formę stosuje się głównie w przypadku miejscowego działania na określone partie ciała, jak również przypadku planowania powtórnego wykonania zabiegu.

Zalecenia pooperacyjne

Mimo tego, że nazwa liposukcja czy bardziej opisowe określenie odsysanie tłuszczu nie brzmi zbyt groźnie, to jednak zabieg ten jest dosyć inwazyjny, dlatego należy bardzo dokładnie przeanalizować jego zasadność oraz ściśle stosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Tuż po operacji pacjent powinien co najmniej przez jedną dobę na obserwacji w szpitalu, a przez najbliższy tydzień wyłączyć się z życia zawodowego i wszelkich innych aktywności. W miejscach, z których został odessany tłuszcz mogą pojawić się obrzęki, zasinienia, dolegliwości bólowe (rany po ewentualnych nacięciach mogą lekko sączyć). W łagodzeniu tych dolegliwości pomocne mogą się okazać opaski i opatrunki uciskowe oraz masaże. Nawet po zdjęciu czy rozpuszczeniu się szwów warto też (do kilku miesięcy) nosić bieliznę uciskową. Pełny powrót do formy trwa zazwyczaj około miesiąca.

Komentarze
  1. ja bym nie wytrzymała.