
Nieprawidłowości w produkcji kolagenu
Blizny przerostowe powstać mogą nie tylko w wyniku operacji, ale również urazu, a nawet trądziku. Jeśli proces gojenia się rany przebiega prawidłowo, to zaraz po jej powstaniu w organizmie zachodzą działania mające na celu ograniczyć krwawienie, a następnie odbudowanie uszkodzonych tkanek. W tym celu organizm uruchamia produkcję włókien kolagenowych. Dzięki nim rana goi się, a w jej miejscu powstaje blizna. Jeśli jednak powstają zaburzenia w odkładaniu się włókien kolagenowych, dochodzi do powstania blizny przerostowej. Blizny przerostowe tworzą się często, gdy rany znajdują się w miejscach ruchomych.
Jak wygląda blizna przerostowa?
Blizna tego typu nie zwiększa swoich rozmiarów i nie staje się bardziej rozległa. Przerośnięta blizna jest czerwona, a w jej otoczeniu czuć zgrubienie. Bardzo często powstawaniu jej towarzyszą różne dolegliwości, w tym swędzenie. Blizna przerostowa może być bardziej wypukła niż zwykła blizna pooperacyjna. Nie należy blizny przerośniętej mylić z bliznowcem, który ma zupełnie inny wygląd – zazwyczaj bliznowiec powiększa się z czasem, w wyniku czego zajmuje większy obszar skóry niż rana, w wyniku której powstał.
Na wygląd blizny można wpłynąć
Aby zapobiec powstaniu blizny przerostowej należy zadbać o nią już w pierwszym etapie gojenia. Dostępne środki, takie jak plastry na blizny to rozwiązanie wygodne i skuteczne. Nie należy obawiać się zakrywania blizny, gdyż specjalny żel silikonowy zastosowany w plastrach zapewnia swobodny dostęp tlenu. Ich działanie ma na celu wyrównanie kolorytu skóry i blizny, by ta była jak najmniej widoczna. Dodatkowo spłyca ją i ujednolica jej strukturę – w ten sposób korzystnie poprawia wygląd blizny.
Komentarze