Plastyka narządów płciowych kobiet

Plastyka żeńskich narządów płciowych

Plastyka żeńskich narządów płciowych przestaje być powoli tematem tabu. Całkiem spora grupa kobiet decyduje się na ingerencję chirurgiczną w tym zakresie. Przeważają za tym względy zdrowotne, higieniczne, jak i psychiczne mające na celu wyzbycie się kompleksów czy poprawę jakości życia seksualnego. Plastyka żeńskich narządów płciowych ma za zadanie ulepszenie funkcjonalności narządów oraz poprawę ich wyglądu. Najczęstsze operacje z tego zakresu dotyczą między innymi plastyki pochwy, chirurgicznego leczenia nietrzymania moczu, ale też korekty warg sromowych, odtworzenia błony dziewiczej czy uwypuklenia punktu G.

Zabiegi z zakresu chirurgii intymnej mają za zadanie:

- eliminować wady rozwojowe narządów płciowych,

- korygować wady i zaburzenia powstałe wskutek porodu,

- poprawiać jakość życia seksualnego,

- poprawiać wygląd i atrakcyjność narządów płciowych, tym samym powodując lepszą samoocenę kobiety.

Najczęstsze zabiegi z zakresu żeńskiej chirurgii intymnej

Korekta kształtu warg sromowych mniejszych lub większych

Nierzadko do gabinetu chirurga estetycznego zgłaszają się kobiety, które posiadają zbyt duże, bardzo pofałdowane lub mocno asymetryczne wargi sromowe. Co prawda zjawisko to nie jest żadną patologią, niemniej jednak w niektórych przypadkach może utrudniać higienę czy po prostu stanowić kompleks o podłożu estetycznym. Labioplastyka, bo tak się fachowo nazywa plastyka warg sromowych może dotyczyć zarówno warg sromowych mniejszych jak i większych. Zmniejszenie warg wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Jeśli problem jest odwrotny, dotyczy zbyt małych warg można je powiększyć za pomocą przeszczepionej tkanki tłuszczowej.

Plastyka pochwy

Na plastykę pochwy najczęściej decydują się kobiety po porodzie, których pochwa uległa znacznemu rozszerzeniu. Stan taki sprzyja nawracającym infekcjom. Wiele kobiet odczuwa to również jako spadek swojej atrakcyjności seksualnej, a ich doznania nie są już tak intensywne. Celem zabiegu ma być więc optymalne zwężenie pochwy, poprawa napięcia mięśnia pochwy, a tym samym przywrócenie satysfakcji z życia seksualnego. Na plastykę pochwy składają się trzy elementy: plastyka przedniej ściany pochwy, plastyka tylnej ściany pochwy, plastyka krocza. W zależności od rozległości zmian w obrębie narządu zabieg może polegać na korekcie jednego, dwóch lub wszystkich tych elementów.

Operacyjne leczenie nietrzymania moczu

W przypadku wskazań do operacyjnej metody leczenia nietrzymania moczu najczęściej wykonuje się zabieg polegający na zastosowaniu specjalnej taśmy podtrzymującej cewkę moczową i łączącą ją z pęcherzem. Jeżeli nietrzymaniu moczu towarzyszą inne dysfunkcje jak np. obniżanie się macicy czy ścian pochwy to zabieg ten można jednocześnie połączyć z plastyką pochwy i/lub krocza.

Rekonstrukcja błony dziewiczej – hymenoplastyka

Na zabieg rekonstrukcji błony dziewiczej decydują się najczęściej kobiety, które pragną raz jeszcze przeżyć utratę niewinności lub też z jakiś powodów chcą być odbierane przez partnerów jako dziewice. Zdarzają się też przypadki kiedy kobieta rodzi się z brakiem lub jedynie fragmentaryczną błoną dziewiczą. Wbrew pozorom hymenoplastyka nie polega na odtworzeniu błony dziewiczej, ale po prostu na sfałdowaniu śluzówki i zszyciu jej fragmentów.

Zabiegi mające na celu wzmocnienie doznań seksualnych

Wśród zabiegów mających na celu poprawę jakości życia seksualnego oraz przede wszystkim wzmocnienie doznań można wymienić między innymi odsłonięcie ukrytej pod fałdami skóry łechtaczki lub też powiększenie i uwydatnienie punktu G np. za pomocą tkanki tłuszczowej lub kolagenu.

Zalecenia pozabiegowe

Mimo tego, że zabiegi miejsc intymnych uchodzą za stosunkowo mało inwazyjne, to jednak należy mieć świadomość, że wymagają pewnej rekonwalescencji. Ze względu na duże ukrwienie narządów płciowych odczucia bólowe mogą być dosyć silne. Z uwagi na ryzyko wystąpienia infekcji przez kilka tygodni po operacji należy zachować całkowitą abstynencję seksualną oraz bardzo restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny.

Komentarze
    Brak komentarzy. Dodaj komentarz jako pierwszy