Plastyka pośladków

Plastyka pośladków

Plastyka pośladków ma na celu wymodelowanie pośladków (uniesienie, uwypuklenie) i nadania im większej jędrności. Problemy z obwisłymi, płaskimi czy nieestetycznie wyglądającymi pośladkami mają często nawet osoby szczupłe i aktywnie fizycznie, ponieważ akurat ta część ciała jest wyjątkowo trudna do wymodelowania nawet za pomocą regularnych ćwiczeń. W niektórych przypadkach w celu uzyskania satysfakcjonującego wyglądu konieczne jest poddanie się operacji.

Wynikiem zabiegu w zależności od oczekiwań pacjentki może być zwiększenie lub zmniejszenie pośladków, uwypuklenie ich kształtu oraz nadanie im jędrności. Pomyślnie przeprowadzona operacja odbija się pozytywnie na wyglądzie całej sylwetki, która wydaje się bardziej proporcjonalna, kobieca, a nogi zdają się być bardziej wydłużone i wysmuklone.

Różne warianty plastyki pośladków

To, na czym konkretnie polega zabieg plastyki pośladków zależy od indywidualnego problemu pacjentki. W przypadku zbyt dużej tylnej części ciała, licznych rozstępów czy nasilonego cellulitu, obwisłych pośladków spowodowanych sporą utratą masy ciała - konieczne jest przede wszystkim usunięcie nadmiaru skóry, tkanki tłuszczowej i nadanie pośladkom optymalnego kształtu.

W drugiej grupie pacjentów znajdują się jednak kobiety niezadowolone z kształtu swojej pupy, ponieważ uważają, że jest zbyt płaska i mało kobieca. W tym wypadku zależy im przede wszystkim na powiększaniu pośladków. Do zwiększenia rozmiaru tylnej części ciała stosuje się implanty lub też tkankę tłuszczową pacjentki (może ona być pobierana między innymi z tzw. boczków, ud czy dolnej części pośladków). Obecnie szczególnie zalecana jest ta druga opcja, ponieważ przy zastosowaniu własnej tkanki istnieje mniejsze ryzyko odrzutu czy innych powikłań.

Przygotowania do operacji

Przed operacją lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad lekarki, w którym ocenia czy stan zdrowia pacjenta pozwala na przeprowadzenie zabiegu, wyjaśnia jak będzie przebiegało leczenie oraz uprzedza o ewentualnym ryzyku. Mowa tu między innymi o takich sytuacjach jak infekcja, ale też nienaturalny wygląd implantu, przesunięcie implantu czy konieczność jego wymiany. Bolesność, obrzęk, zaczerwienienie czy blizny są zaś w przypadku tak inwazyjnego zabiegu czymś zupełnie zrozumiałym. Na szczęście te niezbyt przyjemne objawy stosunkowo szybko ustępują.

Przed zabiegiem konieczne jest też wykonanie pakietu badań (m.in. badanie ogólne moczu, OB, morfologia z rozmazem, grupa krwi, koagulogram, elektrolity, glikemia, EKG, RTG klatki piersiowej).

Przebieg operacji

Operacja pośladków w zależności od stopnia zaawansowania trwa od 3-4 godzin. Wykonuje się ją w znieczuleniu ogólnym. W przypadku zmniejszania objętości pośladków i modelowania ich kształtu chirurg wykonuje odpowiednie nacięcia i usuwa nadmiar tkanki tłuszczowej i zbędnych płatów skórnych. Cięcia wykonuje się najczęściej wzdłuż górnej części obwodu mięśni pośladkowych lub w fałdzie pośladkowym.

W przypadku powiększania pośladków z użyciem własnej tkanki tłuszczowej lekarz pobiera tkankę z wybranej okolicy (np. tzw. boczków). Następnie tłuszcz jest poddawany specjalnej obróbce, dzięki której jest możliwy do wszczepienia. Do pośladków dostarcza się go za pomocą specjalnej rurki o niewielkiej średnicy. Dzięki temu jest możliwe precyzyjne wykonanie zabiegu, a blizny pooperacyjne są stosunkowo niewielkie.

Zalecenia pooperacyjne

Jeśli operacja przebiegła pomyślnie, zazwyczaj pacjent już dzień – dwa po zabiegu jest wypisywany do domu. Oczywiście okres rekonwalescencji i powrót do formy trwa znacznie dłużej. Po około tygodniu ściąga się szwy. W tym okresie pacjent nie powinien siedzieć ani chodzić. Konieczne jest leżenie i spanie na brzuchu. Przez pierwsze dwa miesiące po zabiegu warto też powstrzymać się od wytężonej aktywności fizycznej. Bardzo często dodatkowym zaleceniem jest też noszenie specjalnej leczniczej bielizny, która zapobiega powstawaniu obrzęków i przyspiesza proces gojenia.

Komentarze
    Brak komentarzy. Dodaj komentarz jako pierwszy