Plastyka powiek

Plastyka powiek

Plastyka powiek (blepharoplastyka) to zabieg, mający na celu poprawę wyglądu powiek oraz ogólnego kształtu oczu. Najpowszechniejsze defekty to przede wszystkim zmarszczki wokół oczu tzw. kurze łapki czy opadające powieki, które nadają oczom smutny, zmęczony wygląd. Dzięki właściwie przeprowadzonej operacji zmarszczki zostaną zniwelowane, skóra bardziej napięta, a spojrzenie odzyska swą świeżość.

Główne wskazania do zabiegu

Najczęstsze powody z jakimi zgłaszają się pacjenci do chirurga plastycznego w obrębie powiek to między innymi:

- opadające powieki spowodowane nadmiarem skóry powiek górnych,

- nadmiar skóry i tkanki tłuszczowej w obrębie dolnej powieki, objawiający się w postaci nieestetycznych worków pod oczami,

- zmarszczki i luźno zwisające fałdy skóry.

Bardzo często są to nie tylko zmiany natury estetycznej, ale też źródło dodatkowych problemów - kiedy przykładowo opadająca lub opuchnięta powieka znacznie ogranicza pole widzenia. Dzięki operacji nie tylko poprawi się więc wygląd powiek i oczu, spojrzenie nabierze zdrowego blasku, ale można też odzyskać komfort wyraźnego, „pełnego widzenia”.

Przygotowania do operacji

Przed podjęciem ostatecznej decyzji o wykonaniu zabiegu konieczna jest szczegółowa konsultacja, przeanalizowanie ewentualnych przeciwwskazań (ciąża, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, zaburzenie krzepnięcia, nadczynność tarczycy, infekcje ropne czy specyficzna anatomia oczu pacjenta). Nie zawsze czynniki te są bezwzględnym przeciwwskazaniem. Niemniej jednak niekiedy trzeba odroczyć operację np. do czasu wyleczenia infekcji czy ustabilizowania stanu pacjenta lub też podjąć szczególne, adekwatne do sytuacji środki ostrożności podczas operacji. Jak przed każdą interwencją chirurgiczną konieczne jest też wykonanie określonych badań m.in. morfologii, OB, badania ogólnego moczu, oznaczenia krupy krwi, poziomu krzepnięcia, elektrolitów, poziomu kreatyniny, glukozy itp.

Przebieg zabiegu

To, jak przebiega zabieg zależy od indywidualnego problemu pacjentki oraz efektu, jaki zamierza uzyskać. Trwa około 1 godziny. Wykonuje się go zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym lub dożylnym (krótkotrwałym).

W przypadku niewielkiej korekty powiek górnych usuwa się jedynie nadmierną ilość skóry, opcjonalnie też mięśni i poduszeczek tłuszczowych. W przypadku bardziej zaawansowanego zabiegu operacyjnego poza nadwyżkowym fałdem skórnym usuwa się poduszeczki tłuszczowe oraz usztywnia okrężny mięsień oka. Aby nacięcie było możliwe jak najmniej widoczne przeprowadza się je w miejscu załamania powieki. Z czasem blizna blednie i przestaje być widoczna również przy zamkniętych powiekach.

Jeśli chodzi o korektę dolnej powieki, to nacięcie prowadzi się tuż pod rzęsami w kierunku naturalnych zmarszczek mimicznych. Wycina się jednocześnie nieco skóry, usuwa ewentualny tłuszcz oczodołowy oraz w zależności od potrzeb koryguje również położenie mięśnia okrężnego oka.

Zalecenia pooperacyjne

Poddanie się plastyce powiek nie wymaga hospitalizacji. Już kilka godzin po zabiegu pacjent może wrócić do domu. Opatrunkiem jest niewielki, nie przysłaniający pola widzenia plaster. Niemniej jednak po zabiegu warto postarać się o kilka dni wolnego na rekonwalescencję i powrót do formy. Tuż po zabiegu pacjent może odczuwać ból, uczucie mrowienia czy pieczenia. Pomocne mogą być środki przeciwbólowe oraz chłodzące okłady żelowe. W przypadku korekty dolnej powieki zalecane są również delikatne masaże. Przez kilka pierwszych dni po zabiegu najlepiej odpoczywać z lekko uniesioną do góry głową. Szwy usuwa się zazwyczaj około piątego dnia po zabiegu. Kiedy zaczerwienienie i lekka opuchlizna zejdą można stopniowo wracać do swoich codziennych aktywności. Po około dwóch tygodniach można już wykonać lekki makijaż. Przez pierwszy miesiąc podczas spacerów warto używać okularów przeciwsłonecznych, które ochronią oczy przed promieniami słońca i innymi podrażniającymi czynnikami zewnętrznymi.

Komentarze
    Brak komentarzy. Dodaj komentarz jako pierwszy