Plastyka powłok brzucha

Plastyka brzucha

Plastyka brzucha (abdominoplastyka) to jeden z popularniejszych zabiegów chirurgii estetycznej. Polega na usunięciu skóry i tkanki tłuszczowej z centralnej i dolnej części brzucha. W uzasadnionych przypadkach chirurg usuwa i/lub modeluje jednocześnie określone mięśnie brzucha. Tego typu zabieg wybierają osoby, które zrzuciły sporo kilogramów i mają obwisłą skórę na brzuchu, borykają się z rozstępami lub też w przypadku których derma na brzuchu straciła jędrność i elastyczność. Operacja pozwala uzyskać pożądany kształt brzucha oraz poprawę wyglądu całej sylwetki.

Dla kogo?

Niestety w niektórych przypadkach niemożliwe jest usunięcie rozstępów ani idealne ujędrnienie i napięcie mięśni i skóry brzucha mimo regularnie wykonywanych ćwiczeń, stosowania diety i zabiegów kosmetycznych. Wówczas pomocna może się okazać właśnie interwencja chirurgiczna.

Operacji plastyki brzucha poddają się najczęściej:

- osoby, które straciły dużą ilość kilogramów, po których pozostałością są zwisają fałdy skórne,

- kobiety po ciąży, których figura nie wróciła do upragnionego kształtu,

- pacjentki borykające się z dużymi i rozległymi rozstępami,

- osoby starsze, których skóra na brzuchu straciła elastyczność i sprężystość.

W praktyce najczęściej wygląda to tak, że nadmiar zwiotczałej skóry zwisa w postaci niezbyt estetycznych fałdów lub też brzuch jest nadmiernie, nienaturalnie uwypuklony. Do zabiegu nie kwalifikują się jednak osoby z dużą nadwagą i otyłością. Z decyzją o operacji powinny się też wstrzymać kobiety, które planują jeszcze ciążę.

Przygotowania do operacji

Przed operacją lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad, zleca wykonanie badań (morfologia, OB, wskaźnik krzepliwości, glukoza, kreatynina, elektrolity, grupa krwi, badanie ogólne moczu, EKG), sprawdza czy nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu (ciąża, nieleczone nadciśnienia lub cukrzyca, zaburzenia krzepliwości, skazy naczyniowe, infekcje ropne skóry itp.). Ponadto ocenia ilość i umiejscowienie tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha oraz stan i elastyczność skóry. Pacjent powinien też przedstawić lekarzowi listę stale przyjmowanych leków, witamin i suplementów diety. Minimum dwa tygodnie przed operacją należy zaprzestać: palenia, stosowania rygorystycznych diet czy zażywania leków zaburzających krzepliwość krwi. Na 6 godzin przed planowanym zabiegiem nie powinno się jeść ani przyjmować płynów.

Przebieg operacji

Plastykę brzucha wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Operacja jest stosunkowo skomplikowana. Trwa od 3 do 5 godzin. Abdominoplastyka polega na usunięciu nadmiaru skóry i tanki tłuszczowej oraz naciągnięciu skóry (płat skóry oraz tkankę tłuszczową odwarstwia się aż do dolnej części żeber) i takiemu wymodelowaniu, aby brzuch i talia uzyskały pożądany kształt. Cięcie przypomina swym kształtem kotwicę. Prowadzi się je od pępka w kierunku bioder. Po przeprowadzeniu zabiegu pozostaje blizna, której wielkość jest uzależniona od skali i rozległości zabiegu. Blizna jest w większości sytuacji niewidoczna, ponieważ jest ukryta w okolicach bikini.

Jeżeli nadmiar tkanki tłuszczowej ogranicza się jedynie do dolnych partii podbrzusza możliwe jest zastosowanie ograniczonej abdominoplastyki tzw. miniabdominoplastyki. Nacięcie przypomina swym kształtem niewielką elipsę i lokowane jest w okolicach włosów łonowych.

Zalecenia pooperacyjne

Po założeniu szwów na ranę zakłada się opatrunek, a cały brzuch pokrywa elastycznym materiałem. Przez około 2-3dni pacjent musi pozostać w szpitalu. Pierwsze objawy po operacji to bolesność, obrzęk i ogólne osłabienie. W zależności od decyzji lekarza szwy są ściągane po tygodniu lub dwóch. W przeciągu dwóch tygodni odbywają się też regularne zmiany opatrunków, a pacjent powinien pozostać w domu i odpoczywać. Dwa tygodnia to minimum, jakie należy dać sobie na powrót do formy i swoich codziennych aktywności. Sport, wytężony wysiłek fizyczny czy opalanie należy zaś odłożyć na znacznie późniejszy okres.

Komentarze
    Brak komentarzy. Dodaj komentarz jako pierwszy